Červený kláštor*
Dejiny obce sú zviazané s kláštorom, ktorý v roku 1319 založil magister Kakaš Berzevici, dedič a v tom čase majiteľ takmer všetkých majetkov na severozápadnom Spiši. v období 1329 až 1563 bol kláštor sídlom kartuziánov, ktorí od uhorských veľmožov a poľských kráľov získali rôzne privilégia. Ku kláštoru patrila osada s mlynom, pivovarom a právom rybolovu.
Po zrušení rehole kartuziánov kláštor zmenil vlastníkov. V rokoch 1704 - 1782 tu sídlili kamalduli, ktorí zrekonštruovali pôvodné objekty a dostavali cely - pustovne. Napriek tomu, že členovia rehole sa museli podriaďovať prísnej disciplíne, kláštor bol miestom intenzívneho duchovného života. Bolo tu významné centrum literárnych prekladov spojené s osobou Romualda Hadbavého. Ten v roku 1750 po prvýkrát preložil do slovenčiny Sväté písmo a v roku 1763 dokončil práce na slovensko-latinskom slovníku. K legendárnym postavám patrí aj fráter Cyprián - konštruktér, bylinkár a lekárnik, zostavovateľ pozoruhodného herbára. Jeho lekáreň, ktorú viedol v rokoch 1754 - 1775, sa pokladá za vôbec najstaršiu v Uhorsku. S menom frátra Cypriána sa spájajú mnohé legendy, ktoré spracoval vo svojom románe Okrídlený mních poľský spisovateľ Jan Wiktor.
Rozhodnutím cisára Jozefa II. bol v roku 1782 kamaldulský konvent v Červenom kláštore zrušený a jeho majetky pripadli do náboženského fondu(Fundus religiosis). Objekt postupne upadal a po požiari v roku 1907 sa zmenil na ruinu. V rokoch 1956 - 1966 štát zabezpečil obnovu tejto kultúrnej pamiatky a kláštor sprístupnil verejnosti. Doteraz nebol zrekonštruovaný interiér goticko-barokového kostola. Pod klenbami kláštora, v ktorom sa nachádza zaujímavé múzeum, je počas sezóny čulý ruch. Môžeme v ňom nájsť aj kolekciu pozlátených sôch z polovice 18. storočia, ktoré sa po rekonštrukcii vrátili do kostola.
Pred kláštorom sa nachádza chránený areál Pieninské lipy. Ubytovacie zázemie pre turistov vytvára blízky kemping a stanový tábor s nádherným výhľadom na Tri koruny, ktorý leží priamo na brehu Dunajca. V obci sa nachádzajú hotely, chatky, penzióny, lyžiarsky vlek a rybník. je tu aj sádlo Správy Pieninského národného parku a infocentrum.
Z Červeného Kláštora majú turisti možnosť plavby cez Prielom Dunajca na pltiach, populárny je aj jeho prechod peši resp. na bicykli po náučnom turistickom chodníku až do obce Lesnica alebo mesta Szczawnica. Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré sa tu každoročne organizujú, patrí vodácka športová akcia Medzinárodný pieninský slalom a Zamagurské folklórne slávnosti.
______________________________________________________
* Danková, M.: Pieniny, Dino Prešov, 2000, str. 13, 14